Skip Navigation
 

Jacek Cygan

Eksperci

Jacek Cygan

Organizujemy przedsięwzięcia, w których mogą uczestniczyć gwiazdy. Współpracujemy z najlepszymi gwiazdami show-biznesu: aktorami, prezenterami, dziennikarzami.

Jacek Cygan (ur. 6 lipca 1950 w Sosnowcu) - autor tekstów piosenek, także poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych.

W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 15, później liceum im. Emilii Plater, od 1968 w Warszawie, gdzie w 1973 ukończył Wydział Cybernetyki WAT.

Pierwsze piosenki zaczął pisać już na studiach. W 1974 założył wraz z Jerzym Filarem grupę Nasza Basia Kochana, z którą zdobył w 1976 r. I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1978 r. nagroda Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę pt. Rozmowa. Od tego czasu współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej. Współpracował m.in. z zespołem Crash oraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim.

Napisał ponad 1000 tekstów piosenek, z czego wiele stało się znanymi przebojami. Pięć z nich zdobyło trofea na festiwalu w Opolu.

Jednym z jego największych przebojów była piosenka To nie ja! napisana dla Edyty Górniak, która prócz sukcesu w kraju zdobyła II miejsce w 1994 r. w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, co jest jak do tej pory największym osiągnięciem polskiej piosenki za granicą.

W latach 80. silnie zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazdek, m.in. Magdę Fronczewską i Krzysia Antkowiaka. Współautor albumu Dyskoteka Pana Jacka. Program o tym tytule z piosenkami Cygana był emitowany w telewizji przez 10 lat.

Duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca jurora w programie telewizyjnym Idol (2002-2005).
 
 
« powrót|drukuj