Skip Navigation
 

Edyta Olszówka

Aktorzy i aktorki

Edyta Olszówka

Organizujemy przedsięwzięcia, w których mogą uczestniczyć gwiazdy. Współpracujemy z najlepszymi gwiazdami show-biznesu: aktorami, prezenterami, dziennikarzami.

Edyta Olszówka (ur. 15 grudnia 1971 w Lubinie) – polska aktorka filmowa i teatralna.

Po maturze złożyła dokumenty na filologię hiszpańską i do łódzkiej "filmówki". W 1994 roku ukończyła wydział aktorski łódzkiej Szkoły Filmowej.

Przyjmowała wiele ról w teatrze i filmie, występowała gościnnie na scenach wielu miast, co zaowocowało wyróżnieniem, między innymi za Spacerek przed snem, w którym grała Helen z Kaleki z Inishmaan w Kaliszu, a Elvisa z Marilyn, doceniono we Włoszech i Francji. Dwukrotnie nominowana do Warszawskiej Nagrody Teatralnej Feliksa. Otrzymała w 2000 roku nagrodę Byka Sukcesu. Zagrała Izę w Iwonie, księżniczce Burgunda. Dostała wiele ról teatralnych i filmowych, ma za sobą również występy w Teatrze TV.

Zagrała m.in. w filmach: Sezon na leszcza, u boku Bogusława Lindy (2000), z Januszem Majewskim w Złocie dezerterów (1998), z Krzysztofem Langiem w Prowokatorze (1995 w filmie), u Jerzego Stuhra w Spisie cudzołożnic (1994), a także w Psach (1992) Władysława Pasikowskiego. Wystąpiła także w wielu serialach telewizyjnych, takich jak: Taksówka z numerem 1 (2000) Jana Kidawy-Błońskiego, Ja, Malinowski (1999) Filipa Zybera, Dom - seria III (1998-2000) Jana Łomnickiego, Ekstradycja (1995) Wojciecha Wójcika, i w końcu u Jerzego Gruzy w 40-latku - 20 lat później (1993).

Otrzymała pozaregulaminową nagrodę Jury w debiucie fabularnym u Tomasza Koneckiego w Pół serio, za najlepszą rolę komediową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uznanie zdobyła również dzięki dubbingowi gry komputerowej The Longest Journey: Najdłuższa podróż oraz jej kontynuacji Dreamfall - The Longest Journey.

Edyta jest aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie.

Przez wiele lat związana była z aktorem Piotrem Machalicą.
 
 
« powrót|drukuj